Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

0
Váš nákupní košík je prázdný.
Pokud potřebujete poradit zavolejte nám +420 739 263 747.
  • Blog
  • Nový Cannondale Scalpel HT

Nový Cannondale Scalpel HT

První modely Scalpel od Cannondale spatřily světlo světa již v roce 2021. Až do letošního roku jsme je měli spojené s nízkozdvihovými celoodpruženými závodními koly. Nyní se však začíná psát další kapitola. Scalpel proniká do světa hardtailů a představuje se ve zcela nové platformě Scalpel HT.

Pevňák s dispozicemi fulla

V progresivním světě horských kol jsou kladeny stále vyšší požadavky na poddajnost, pohodlí, jednoduchost a v prvé řadě na rychlost. Cannondale tyto výzvy přijímá a přichází se zcela novým konceptem pevných biků, modelem Scalpel HT.

Nejen, že tím uvádí na trh jeden z nejlehčích koncepčně vyráběných rámů, ale konstruktérům se podařilo vyvinout pevné horské kolo se schopnostmi, které byly dosud privilegií pouze těch celoodpružených.

 

Nový Cannondale Scalpel HT

 

Jak sám výrobce uvádí, Scalpel HT čerpá z celé řady zkušeností a bere si to nejlepší rovnou od tří současných platforem. Od pevného F-Si získává lehkost, u trail biků se inspiruje navýšenými jízdními schopnostmi a od současného modelu Scalpel přejímá houževnatost a závodní agresivitu.

Technologická řešení

Lehkost

Celý koncept Scalpel HT staví na super lehkém rámu. Výrobcem uváděná hmotnost 895 g z něj dělá jeden z nejlehčích sériově vyráběných pevných horských rámů současného trhu.

 

Nový Cannondale Scalpel HT

 

Nízká hmotnost je dnes u pevných rámů vlastně určitou vstupní podmínkou. To však není zdaleka vše, co nový Scalpel HT nabízí. V rukávu má ještě celou řadu dalších inovativních technologických řešení.

Pohodlí a extra flexe

I přesto, že se jedná o horské kolo s pevnou zadní stavbou, rám Scalpel HT poskytuje citelnou dávku pohodlí. To je zajištěno jednak sníženými sedlovými vzpěrami, ale také výrazným zploštěním zadních řetězových vzpěr v blízkosti patky v podobném stylu, jakého využívá klasický celoodpružený Scalpel.

 

Nový Cannondale Scalpel HT

 

Geometrie Cannondale Scalpel HT

To, co nejvíce promlouvá do celkových jízdních vlastností modelu Scalpel HT, je pro hardtaily dosud nevídaná geometrie. Položenější úhel hlavové trubky 66,5° lze v kategorii pevných XC biků, kde se jeho běžná hodnota pohybuje kolem 69°, považovat za opravdu radikální krok. Nicméně, tato progresivní geometrie nabízí vysokou míru stability a jistoty i ve velmi náročných sjezdech. V kombinaci s úhlem sedlové trubky 74,5° je navíc docíleno optimální polohy jezdce pro prudká stoupání.

Proportional Response

Všeobecně známým faktem je i to, že Cannondale se svojí Proportional Response geometrií pamatuje na jezdce všech výšek. Každá velikost rámu je navržena tak, aby jezdci poskytla optimální výchozí polohu a ideální těžiště. Kolo se tak přirozeně ovládá, nestaví se na zadní ani v prudkých stoupáních a ve sjezdech jej máte plně pod kontrolou nehledě na to, jestli sedláte velikost S nebo XL.

Hladký chod Lefty Ocho

U pevných kol nevídané pohodlí je zde nepochybně podpořeno předním odpružením. V případě dvou nejvýše postavených modelů jde o ikonickou vidlici Lefty osmé generace. Ten nejvyšší je dokonce osazen nejnovější verzí se 110 mm zdvihu. Nejenže se jedná o bezkonkurenčně nejcitlivější vidlici na trhu, do jízdního projevu promlouvá i její oproti standardu navýšený offset, který poskytuje jisté vedení stopy.

 

Nový Cannondale Scalpel HT
Nový Cannondale Scalpel HT

 

Několik technologických vychytávek

Pokud jste zběhlí v Cannondale technologiích, jistě vám neunikne absence Ai offsetu zadního kola. Ano, u modelu Scalpel HT od této technologie výrobce upouští. Výsledkem je standardní řetězová linka s hodnotou 55 mm, čímž odpadá potřeba nestandardního osazení osy klik a asymetrického (nebo chcete-li ve skutečnosti více symetrického) výpletu zadního kola.

Důvody k danému kroku jsou spíše praktického rázu. I když technologie Ai nabízí mnohé výhody, mezi které patří lepší prostupnost pláště, vyšší tuhost výpletu či lepší jízdní stabilita, nejeden uživatel nyní uvítá bezproblémovou kompatibilitu se standardně nabízenými komponenty.

 

Nový Cannondale Scalpel HT

 

Jak je u pevných kol zvykem, aby bylo dosaženo vyššího pohodlí, nese vnitřní průměr sedlové trubky hodnotu 27,2 mm.

Jedním z dalších praktických rysů je i osazení UDH patkou, jež představuje nový univerzální standard od SRAMu. Cannondale zde rovněž využívá 12mm zadní osy Speed Release, díky které vyjmete zadní kolo snadno a rychle.

 

Nový Cannondale Scalpel HT
Nový Cannondale Scalpel HT

 

Zajímavou vychytávkou je i možnost volby vedení řadícího lanka. Můžete zůstat u vedení samotného lanka rámem prostřednictvím zarážek a šetřit tak každý cenný gram nebo vést bowden vcelku a chránit tak lanko před nečistotami po celé jeho délce. Všechny modelové řady navíc disponují decentně řešeným vodítkem řetězu.

 

Nový Cannondale Scalpel HT
Nový Cannondale Scalpel HT

 

A myšleno bylo i na dlouhé trasy za horkého počasí. Každá velikost rámu, včetně té nejmenší, bez problému pojme po dvou košících na lahev.

Nabídka 4 x 2

Nabídka Cannondale Scalpel HT zahrnuje celkem osm barevných provedení ve čtyřech růžných specifikacích, jež se rozprostírají napříč širokou cenovou škálou. Základní model pořídíte za 71.999,- a nejvýše postavený skvost vás přijde na 179.999 Kč. Nabídku modelů prodejny BB Cyklosport Jinačovice a eshopu kola-online.cz najdete ZDE

Související produkty