Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

0
Váš nákupní košík je prázdný.
Pokud potřebujete poradit zavolejte nám +420 739 263 747.
  • Blog
  • Jak vybrat světlo na kolo?

Jak vybrat světlo na kolo?

Dny se pomalu krátí a zejména nyní, po změně času, je dobré zamyslet se nad nákupem vhodného světla na kolo. Je to hlavně pro Vaši bezpečnost!

Při výběru světla na kolo je nejdříve důležité si uvědomit, k jakému účelu budete světlo používat. Pokud plánujete jezdit na neosvětlených místech a světlo má sloužit k tomu, abyste viděli na cestu nebo jen potřebujete být viděni, zejména řidiči v městském provozu. V prvním případě potřebujete vysoce výkonné světlo, v tom druhém Vám postačí bezpečnostní blikačka. Úkolem blikaček je výrazně zlepšit vaši viditelnost ze strany řidičů, a tím zvýšit vaši bezpečnost. Jejich svítivost ovšem nestačí na to, abyste pouze s jejich pomocí v noci viděli na cestu. Standardem je bílá přední a červená zadní blikačka. Bezpečnostní světla mají většinou menší počet LED diod, častěji využívají jednorázové baterie a jsou levnější.

 

Přední světlo SMART BL-185 USB 700 Lumen
Tohle světlo disponuje už dostatečnou svítivostí, abyste sami viděli při jízdě po tmě.

Svítivost

Světla rozdělujeme podle jejich svítivosti. Svítivost je fyzikální veličina, která udává prostorovou hustotu světelného toku (pro nás, kteří jsme ve fyzice zrovna chyběli – určuje, jak moc světlo svítí). Její jednotkou je lumen. Svítivost každého konkrétního světla je uvedena v popisu nebo na obale světla. Orientačně můžeme říci, že hodnota svítivosti se pohybuje mezi 5 až 100 lumeny u blikaček. Pokud plánujete jezdit na silnicích a spoře osvětlených cyklostezkách, sáhněte po předním světle, které má okolo 200-300 lumenů. Při jízdě v těžším terénu, kde potřebujete vidět i nerovnosti, budete potřebovat světlo alespoň s 400 lumeny.

 

Všechna světla značky Knog jsou 100% voděodolná.
Knog se nezaměřuje jen na funkčnost, ale také na design světel.

 

Nejen svítivost je důležitý parametr každého světla. Při jeho výběru je důležité zaměřit se také na tvar světelného kuželu. Při rychlé jízdě po silnici se Vám bude více hodit úzký dlouhý kužel světla. V terénu zase oceníte dostatečně široký kužel, kvůli perifernímu vidění.

Jednotlivá světla můžeme porovnávat také podle počtu LED diod. Čím jich je více a čím je vyšší jejich výkon, tím lepší osvětlení světlo poskytuje. LED diody jsou v současné době díky nízké energetické náročnosti a odolnosti naprosto převažujícím světelným zdrojem v oblasti osvětlení na kolo.

Výkonné přední světlo Knog Blinder ARC 640.

 

Napájení světla

Přesto, že je stále možné ještě koupit světla napájené klasickými alkalickými bateriemi, většina moderních světel má již jako zdroj dobíjecí Li-Ion baterie. Ty, na rozdíl od alkalických baterií, které ke konci své životnosti snižují svůj výkon, svítí až do vybití zcela konstantně. Moderní baterie představují také ekologičtější řešení. Lze je nabíjet několiksetkrát. Li-Ion baterie mají vynikající výkon při poměrně nízké hmotnosti a dlouhou dobu svícení. Doba, po kterou baterie vydrží svítit, závisí na typu baterií a LED diod ve světle, dále na použitém modu svícení. Většina dobíjecích světel nabízí několik možností nastavení, která preferují buď šetření energie, nebo naopak maximální světelný výkon. Dobíjení probíhá přes USB kabel, takže si i v práci můžete ze svého počítače nabít světlo na cestu domů.

Přední světlo BBB BLS-81 Signal se svítivostí 50 lumenů má USB konektor pro nabíjení ukrytý pod gumovou krytkou.

Uchycení světla

Blikačky a méně výkonná světla se většinou upevňují pomocí pružného silikonového pásku. Takto je možné velice jednoduše a rychle připevnit na řidítka nebo sedlovku v podstatě jakéhokoli kola. Přední, výkonnější světla z důvodu větší baterie a hmotnosti se upevňují pomocí stahovatelné objímky - držáku, na který se samotné světlo potom nacvakne.

 

 

Pokud si stále nejste s výběrem světla na kolo jisti, nezapomeňte, že nás můžete navštívit na naší prodejně BB Cyklosport Jinačovice, kde Vám rádi poradíme!

Související produkty