Poradna

29” NEBO 27,5”? JAKOU VELIKOST ZVOLIT?

Setrvačnost v terénu a na tvrdém povrchu, snazší přejíždění nerovností, stabilní vedení stopy a větší jistota při překonávání překážek – všechny tyto výhody dělají z kol o průměru 29“ a 27,5“ ideální volbu pro všechny vyznavače horské cyklistiky. I výsledky testů zaměřených na rychlost jízdy v terénu, které srovnávají tradiční 26“ kola s rozměry 29“ a 27,5“, jednoznačně hovoří ve prospěch nových standardů.

Terénní nerovnosti

Překážky jako jsou kořeny, kameny a díry velká kola zvládají překonávat mnohem lépe než 26” kola – důvodem jsou především větší průměr, větší kontaktní plocha pneumatiky, nižší těžiště a větší setrvačná síla. Jízda v terénu je tak méně namáhavá a mnohem komfortnější.

Překonávání překážek

V porovnání s 26” koly překonávají kola o větším průměru překážky pod mírnějším úhlem. Terénní nerovnosti je tak snazší přejet, což dělá jízdu plynulejší a bezpečnější. Současně se snižuje riziko defektu a poškození ráfku.

29 vs. 27

Větší kola méně zapadávají do děr a překonávají překážky pod mírnějším nájedozvým úhlem = plynulejší a rychlejší jízda

   

Větší kola mají větší kontaktní plochu pláště s terénem = silnější záběr bez podkluzování, rychlejší akcelerace a kratší brzdná dráha.

Jakou velikost zvolit?

Pro cyklisty s postavou pod 170 cm jsou 29” kola částečně problematická s ohledem na optimální konfi guraci geometrie rámu. Průměr kol je příliš velký a neumožňuje dosáhnout potřebného zkrácení posedu, aby vyhovoval cyklistům s nižší postavou. V kolekci SUPERIOR 2015 proto u každého modelu najdete alternativu s 27,5” koly, kterou doporučujeme všem, kdo jsou nižšího vzrůstu.

29” modely SUPERIOR nabízejí dokonalou setrvačnost a plynulost překonávání překážek. V SUPERIORU stále věříme, že se jedná o optimální rozměr kol pro MTB. Naše 29“ modely doporučujeme především jezdcům s výškou postavy mezi 170 – 205 cm.

27,5” modely SUPERIOR ocení jezdci, kteří chtějí opravdu agresivní a hravé horské kolo pro cross country a marathon. Kolo, které bude nepřekonatelné svým zrychlením a současně nabídne (byť částečně redukované) benefi ty velkých kol. Kola s průměrem 27,5“ doporučujeme primárně cyklistům s výškou postavy mezi 140 – 180 cm.

29 vs. 27

(zdroj Superiorbikes.cz BFI ČR)

Jak správně vybrat kolo a velikost ostatní značky (pouze orientační tabulka) :

Výška postavy v cm Výška rámu
do 168  cm 15", 16", S, do 44 cm
165-178 cm 17", 18", M, do 48 cm
175-188 cm 19", 20", L, do 52 cm
185-195 cm 21", 22", XL, do 55 cm
nad 195 cm  23", 24", 58 cm, 61 cm

Velikost jízdních kol Cannondale

Dětská kola

Správná velikost dětských kol se nejlépe určuje podle délky nohou dítěte a jeho věku.
Délkou nohou se rozumí  délka od rozkroku na zem, měřeno bez bot.
Jízdní kola pro děti se označují velikostí ráfků-plášťů.

 • 12" - věk: 2-3 let, vnitřní délka nohy 35-40 cm
 • 16" - věk: 4-6 let, vnitřní délka nohy 43-55 cm
 • 20" - věk: 7-11 let, vnitřní délka nohy 58 cm
 • 24" - 26" od 11-ti let může mít dítě jízdní kolo 24" nebo 26" s menším rámem.

Správný posed na kole naleznete ZDE

  

Obuv technologie a měření:

Stejně tak měření chodidel na BG ARCH-O-METER je lékařsky ověřená geometrie Body Geometry. Na vyvíjení vložek se podílel Andy Pruitt, ředitel centra pro sportovní medicínu Boulder Center; vložky umožňují přizpůsobení a zlepšují tak výkonnost, zvyšují pohodlí a snižují možnost poranění.

   

 • Postavením se na Specialized Arch-O-Meter Vám určime optimální obrys chodidla
 • + Červená: minimální obrys (naše geometrická vložka s podélnou klenbou a podporou bříškové části chodidla). Stejná vložka jako ve všech našich výkonnostních botách (používaná od roku 2000) = pro cyklisty s plochými chodidly
 • ++ Modrá = střední (mírně vyvýšená podélná klenba & bříšková část chodidla) = pro cyklisty s plochou až standardní klenbou chodidla
 • +++ Zelená = důležitá podpora = pro cyklisty se standardní nebo vysokou klenbou chodidla
 • Kombinací správného obrysu vložky a vhodného množství vložek BG Shim (prodávány zvlášť, nejsou prodávány na všech trzích) může cyklista upravit úhel přední části chodidla a optimalizovat biomechanické sladění pozice chodidla/kolene/boku (součástí jsou +/- 1,5 mm klínky Varus Wedge)
 • 2 páry +/- 1,5 mm klínek Varus Wedge a 1 pár +/- 1,5 mm klínek Valgus Wedge
 • Použitím vhodného množství vložek BG Shim může cyklista upravit úhel zadní části chodidla a optimalizovat biomechanické sladění pozice chodidla/kolene/boku
 •   

Sedla technologie a měření

BG Sedla

Díky vědecky vyvinutým a lékařsky testovaným sedlům od Specialized Body Geometry je jízda vždy pohodlná. Při vývoji sedel spolupracujeme s odborníkem na ergonomii, Dr. Rogerem Minkowem, provádíme rozsáhlé mapování rozložení tlaku a zkoumáme proudění krve. Naše sedla jsou k dostání v různých šířkách, což zajišťuje maximální proudění krve do tkání a pohodlí v citlivých oblastech.

U nás Vám zdarma změříme šířku sedacích kostí na BG SADDLE WIDTH MEASURE TOOL a tak určíme ideální sedlo pro Vaši postavu.

 

 

Kategorie

Mohlo by vás zajímat

Kontaktujte nás

Doprava ZDARMA při nákupu nad 1500 Kč
 


SUPERIORCannondaleGTGHOSTLEADER FOXMERIDA

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies. Rozumím